Afiliacja: 10 Zalet i 5 Poważnych Wad, O Których Musisz Wiedzieć

Każdy biznes ma swoje plusy i minusy.

Marketing afiliacyjny nie jest inny. Sporo osób mówi o zaletach afiliacji, zapominając, że są też wady.

W tym artykule przedstawię ci 10 zalet i 5 wad afiliacji, które zauważyłem, działając w tej branży już około 4 lata.

Czym jest afiliacja?

Marketing afiliacyjny to strategia marketingowa, w ramach której firma współpracuje z partnerami afiliacyjnymi, którzy promują produkty lub usługi tej firmy w zamian za prowizję lub inne formy wynagrodzenia.

Głównym celem marketingu afiliacyjnego jest zwiększenie sprzedaży lub pozyskanie klientów poprzez wykorzystanie zasięgu i umiejętności marketingowych partnerów afiliacyjnych.

Partnerzy promują zwykle produkty na swoich stronach internetowych, blogach, mediach społecznościowych lub innym rodzaju kanałów reklamowych. Otrzymują prowizję za każdą zamówioną sprzedaż lub inną pożądaną akcję, np. zgłoszenie się do newslettera czy pobranie aplikacji mobilnej.

To rozwiązanie jest korzystne zarówno dla firm, które mogą zwiększyć swoją obecność online i osiągnąć nową grupę klientów, jak i dla partnerów afiliacyjnych, którzy mogą zarabiać na promowaniu produktów lub usług innych firm.

10 zalet afiliacji

Oto 10 największych moim zdaniem zalet afiliacji.

1. Nie musisz posiadać własnego produktu

Jednym z największych plusów afiliacji jest to, że nie musimy posiadać własnego produktu, by zarabiać na nim pieniądze.

W przeciwieństwie np. do handlu, nie musimy także kupować hurtowo dużej ilości produktów z nadzieją, że się sprzedadzą.

Kiedy promujemy cudzy produkt, warto kupić przynajmniej jedną sztukę, by go używać i przetestować, aby wiedzieć, czy warto go promować.

2. Miliony produktów do promowania

Wybór produktów, jakie możemy promować w ramach marketingu afiliacyjnego jest naprawdę ogromny. Właściwie możemy polecać niemal każdy produkt dostępny na rynku.

Nieważne czy jest to produkt fizyczny, taki jak słuchawki, produkt cyfrowy, jak np. e-book, czy oprogramowanie, takie jak antywirus.

Promować możemy niemal wszystko, jeśli ludzie wydają tam pieniądze.

3. Dochód pasywny

Dla wielu ludzi największą zaletą afiliacji jest to, że daje ona możliwość zarabiania bez naszego fizycznego udziału w nim.

Z racji tego, że jest to biznes online, który może działać 24/7, prowizje z afiliacji możemy zarabiać nawet gdy śpimy, czy gdy odpoczywamy na wakacjach.

Nasza strona internetowa lub inny kanał promocji w tym czasie nie śpi i generuje dla ciebie pieniądze.

4. Nie bierzesz udziału w procesie sprzedażowym produktu lub usługi

Naszą rolą w afiliacji jest doprowadzenie do sprzedaży produktu, jednak nie obchodzi nas to, co będzie po tym, gdy klient naciśnie przycisk „kup teraz”.

Od tego momentu nie obchodzi nas pakowanie, wysyłka produktu, czy obsługa klienta. Nasza robota została wykonana i możemy cieszyć się naszą prowizją.

5. Duży potencjał zarobkowy

Duży wybór produktów do promocji, oraz ogromne możliwości skalowania biznesu, jakie umożliwia internet sprawiają, że potencjał zarobkowy w afiliacji jest praktycznie nieograniczony.

Możemy skalować nasze zarobki z miesiąca na miesiąc, oczywiście jeśli włożymy w to dużo pracy, zaangażowania, serca oraz nauki.

6. Minimalna inwestycja początkowa

Gdy rozpoczynałem przygodę z afiliacją, jedynym kosztem było dla mnie stworzenie strony internetowej, co kosztowało mnie łącznie może kilkaset złotych.

To naprawdę nieduża inwestycja biorąc pod uwagę potencjał zarobkowy. Oczywiście w miarę rozwoju biznesu możesz rozważyć kolejne inwestycje, jednak musisz wiedzieć, że afiliacja to bardzo tani biznes, jeśli chodzi o start.

7. Możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie

Afiliacja odbywa się online, co oznacza, że nie jesteś przywiązany do konkretnego miejsca na ziemi. Aby pracować, potrzebujesz jedynie laptopa i dostępu do internetu.

8. Otrzymujesz nagrody i prezenty

Pod koniec roku wiele sieci afiliacyjnych wysyła prezenty swoim partnerom, aby zmotywować ich do dalszej współpracy.

Uważam, że jest to bardzo miłe i pod koniec roku często dostaję przeróżne prezenty, takie jak kubki, koszulki, torby zakupowe, a ostatnio dostałem nawet…maszynę do robienia waty cukrowej.

9. Możliwość działania w niszy, której lubimy

Elastyczność co do wyboru produktu sprawia, że w afiliacji możemy promować produkty z kategorii, którą się interesujemy.

Jeżeli lubisz wędkować, możesz polecać sprzęt w tej niszy, a jeśli lubisz piłkę nożną, promuj buty piłkarskie, piłki, czy inne przedmioty związane z futbolem.

10. Elastyczność pracy

Jako marketer afiliacyjny cieszę się, że mogę pracować skąd chcę, w jakie dni chce, i ile godzin chcę.

Co prawda uważam, że aby osiągnąć sukces w tej branży należy stworzyć sobie konkretny plan dnia i działać zgodnie z nim, jednak mam dowolność co do tego jak on wygląda.

5 wad afiliacji

Oprócz zalet, afiliacja ma też wady, o których nie każdy mówi.

1. Mała szansa na stworzenie marki

W afiliacji promujesz produkty innych, co oznacza, że nie możesz stworzyć swojego produktu i go reklamować.

Jednak mimo tego możesz stworzyć na przykład markę osobistą i tworzyć treści na dany temat.

2. Musisz stworzyć stronę internetową

Moim zdaniem obowiązkiem każdego afilianta jest stworzenie strony internetowej, co może pochłonąć kilkaset złotych i kilka godzin czasu.

Jeśli jednak myśli o zarabianiu na afiliacji, warto ją mieć, ponieważ będzie twoim miejscem, gdzie będziesz umieszczać linki partnerskie.

3. Przez pewien czas pracujesz za darmo

Pamiętam, że rozpoczynając moją przygodę z afiliacją w lipcu, pierwsze prowizje zacząłem zbierać dopiero w październiku (swoją drogą to niesamowite uczucie, gdy zobaczysz swoją pierwszą prowizję). Przez około 3-4 miesiące pracowałem po około 2 godziny dziennie zupełnie za darmo.

Oto dowód poniżej. Zacząłem w połowie lipcu, by 31 października zgarnąć pierwszą prowizję w wysokości $4,78. Do końca roku zarobiłem na promocji tego produktu $66,83.

Promowałem też inne produktu, jednak musisz wiedzieć, że przez pierwsze pół roku zarobiłem mniej niż 1000 zł.

Takie poświęcenie było warte, ponieważ teraz jest odwrotnie i zarabiam, nawet gdy nie pracuję.

Zanim afiliacja stała się moim głównym źródłem dochodu, minął około rok, więc musisz uzbroić się w cierpliwość, zanim zaczniesz na niej zarabiać na poważnie.

4. Ograniczenia co do sposobu promocji

Często sieci afiliacyjne narzucają ograniczenia co do sposobu promocji produktu i zakazują lub nakazują w jaki sposób masz promować produkt.

Warto działać zgodnie z tymi wytycznymi, ponieważ możemy zostać zbanowani za brak przestrzegania regulaminu.

5. Brak wpływu na produkt lub usługę

Jak partner afiliacyjny jedynie promujesz produkt lub usługę i nie masz wpływu na jej rozwój. Oczywiście możesz skontaktować się z firmą i dać im pewne sugestie, jednak nie wiesz, czy firma weźmie je pod uwagę.

Podsumowanie

Afiliacja jak każdy biznes ma swoje wady i zalety.

Uważam, że plusy afiliacji, takie jak duży potencjał zarobkowy, czy możliwość promowania produktów innych osób znacznie przyćmiewają minusy, takie jak pracę za darmo przez pewien czas.

Scroll to Top